Pályaorientációs nap beszámoló

2025. január 20.

A Deákban évente megrendezésre kerül a pályaorientációs nap, amely eligazodást illetve segítséget nyújt a középiskolásoknak a továbbtanulásuk vagy a későbbi elhelyezkedésük menetében. A program elsősorban tizenegyedikeseknek szól, de mindig szívesen látnak diákokat az alsóbb évfolyamokról, illetve a végzősök közül is. A nap lényege, hogy különböző előadásokkal segítsék a döntéshozatalt és az eligazodást a jövőre nézve. Ehhez a szervezők különböző előadókat hívnak meg, illetve az iskola tanárai és az igazgató asszony is tart előadásokat, beszélgetéseket. 

Én először vettem részt ezen a napon, most tizenegyedikesként. A kilencedik, illetve a tizedik évfolyamosoknak ez a nap pihenőnap (persze ők is jelentkezhetnek), a tizenegyedikesek pedig 3 előadáson kell résztvenniük, azaz a nap 9-től 12-ig tart. Az osztályfőnökök egész évben emlékeztetik a diákokat a jelentkezés fontosságára, hiszen amikor a KRÉTA-ban megérkezik az értesítő, igyekezni kell, hogy valóban arra a programra tudjanak menni a diákok, amelyikre szeretnének, hiszen a termekben nincs korlátlan férőhely. Mindenkinek meg kell jelölnie ötöt a felsorolt lehetőségek közül, ezekből hármon fog részt venni. A szervezők igyekeznek az első három jelölt programra beosztani mindenkit, de ahogy mondtam, a férőhelyek végesek. Az órák sávokban futnak, a beosztás pedig érthetően ki van függesztve az aulában.

Szeretnék a tapasztalataimról, meglátásaimról röviden beszámolni:

Úgy gondolom, hogy nagyon sok előzetes választási lehetőség volt, tanácsadások, saját beszámolók, bel- és külföldi munkatapasztalatok, lehetőségek és még nagyon sok más. Én az egyetemi pontszámításon, az SZTE bemutatásán és a „Hogyan tartsuk fenn a motivációnkat?” előadásokon vettem részt. 

Az egyetemi pontszámítási tájékoztatót az igazgató asszony tartotta. Számomra nagyon érthető, alapos és informatív óra volt. Főszerepet kapott a megváltozott pontszámítás, a megfelelő információforrások bemutatása, és hogy mikor, mit kell majd a végzős évben tenni. Azért jelentkeztem erre az órára, mert úgy éreztem, hogy nem tudok eleget, és nem ismerem jól a pontszámítási rendszert, sem azt, hol tudok ilyen jellegű témával kapcsolatban informálódni. Most úgy érzem, hogy értem azt, amiben eddig hiányosságaim voltak, nem félek annyira a folyamattól, tudom, hogy hogyan épül fel a pontszerzési rendszer. Nagyon örülök, hogy volt lehetőségem ilyen eligazításon részt venni, és nem magamtól kell bizonytalan forrásokból kisilabizálnom a rendszert.

A második előadás, amin részt vettem, az a Szegedi Tudományegyetem általános bemutatása volt. Mivel elsősorban az SZTE a továbbtanulási célom, nem volt kérdés, hogy erre az órára is feliratkozom. A hölgy, aki az órát tartotta, részletesen beszélt az egyetem nyújtotta lehetőségekről, így az ösztöndíjakról, a szakokról, a nyílt napokról, az Erasmus-lehetőségekről, a kollégiumokról illetve még a felvételi eljárásról is esett szó. Nagyon követhetően építette fel az órát, és minden fontos dologra kitért. Az összes korábbi SZTE-vel kapcsolatos kérdésemre választ kaptam az előadásból, illetve megtudtam, hogy milyen sokféle ösztöndíjlehetőség van az egyetemen, és hogy nagyjából mire számíthat egy oda jelentkező diák. Az óra végén kaptunk egy füzetet, amelyben benne van sok minden, amiről a bemutató során esett szó, illetve a szakok bemutatója, információ a felvételiről, programokról, és még sok más. Összességében szerintem általános tájékoztatónak tökéletes volt az előadás, további információt pedig szerezhetünk a nyílt napokon, illetve a kis füzetből és az abban található további forrásokból.

A nap számomra utolsó előadása a motiváció fenntartásáról, megtalálásáról szólt. Itt egy nagyon szimpatikus hölgy beszélt a motiváció különböző típusairól, arról, hogyan találhatjuk meg, hogy mi motivál bennünket és hasonló kérdésekről. Nekem nem volt újdonság a legtöbb információ, ami elhangzott,viszont megerősítettek olyanokban, amikben nem voltam biztos. A foglalkozáson kitöltöttünk egy tesztet is, ami érdekes volt számomra, illetve a mellettünk ülővel volt néhány beszélgetős páros feladat. Ezek szerintem különösen jók voltak. Összességében szerintem informatív, inspiráló és hasznos volt az előadás.

Szerintem azért jó és hasznos a pályaorientációs nap, mert így a diákoknak lehetőségük nyílik arra, hogy azzal kapcsolatban szerezzenek információkat, amire kíváncsiak, ami foglalkoztatja őket, és ez segíti őket a további életükben. Illetve ezen a napon akár egyéni tanácsadásra is elmehetnek, vagy egy olyan előadásra, ahol specifikusan egy adott iskola adott szakát mutatják be. Ezek olyan lehetőségek, amiket kár nem kihasználni. Bátran ajánlom a pályaorientációs napot a 10.-es vagy akár 9.-es diákoknak is, hiszen nem lehet elég hamar elkezdeni a jövőtökkel foglalkozni.

Hozzászólások
Gajdács Lili Hanna
+ posts