Nyelvi Kavalkád a Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumban

2016 decemberében került először megrendezésre az azóta Deákos hagyománnyá váló Nyelvi Kavalkád. A vidám délután keretében az érdeklődő 8. osztályos diákok közelebbről megismerhetik a gimnáziumban tanulható második idegen nyelveket. Az elmúlt években rendre nagy érdeklődés (és várakozás) övezte a rendezvényt, minden évben egyre több és több kisdiák szeretne részt venni ezen a programon.

Az ötletgazdák, Ótott Noémi és Kasza Ildikó tanárnők azért álmodták meg és hívták életre ezt a rendezvényt, hogy az idegen nyelveken keresztül népszerűsítsék az iskolát. Szeretnék megmutatni azt a nyelvi sokszínűséget, ami a Deákot jellemzi, hiszen erről vagyunk ismertek Szegeden és környékén. A gimnáziumban a teljes paletta megtalálható, a diákok második nyelvként a francia, a német, az olasz és a spanyol közül választhatnak. Természetesen az idegen nyelvekhez tartozó kultúrkört is szeretnék közelebb hozni az érdeklődőkhöz, mindezt összekapcsolva az adventi várakozás időszakával, és így lett a Nyelvi Kavalkád egy karácsonyváró interkulturális rendezvény.

A délután „zenés ébresztővel”, ráhangolódással indult. Az ezután következő feladatok játékos formában mutatták be az európai sokszínűséget, volt himnusz- és nyelvfelismerés és „Európa-kvíz” is. 

Ez a rendezvény nem jöhetne létre, ha nem lenne minden évben tizenöt-húsz lelkes Deákos, akik segítenek az előkészületekben és a feladatok lebonyolításában. Így közvetlenül „igazi” Deákos diákoktól szerezhetnek információkat a nyolcadikosok. A résztvevők ugyanis a Deákos kilencedikesek és tizenegyedikesek közreműködésével megtanulnak franciául, németül, olaszul és spanyolul köszönni és bemutatkozni, valamint érdekes, igazán személyes (és olykor vicces) élménybeszámolókat hallhatnak a Deákos mindennapokról és a nyelvtanulás izgalmairól.

Az adventi készülődés időszakában a kérdések egy része az ünnepek, hagyományok köré épült s nem maradhatott el a karácsonyi jókívánságok megtanulása sem. A Nyelvi Kavalkádot ajándékozás és uzsonnázás zárta.

Kicsit olyan ez a kötetlen délutáni program, mint egy gólyatábor, a beszélgetésekkel, a közös feladatokkal, a csapatmunkával – s reméljük, mind-mind a Deáknak azt a nyitottságát és sokszínűségét érzékelteti, amire annyira büszkék vagyunk.

A Nyelvi Kavalkád szervezésében és lebonyolításában Dr. Ótott Noémi, Kasza Ildikó, Dr. Palkovics Andrea és Esősi Andrea Tanárnők vettek részt, az emléklapokat Balogh László Tanár Úr tervezte, az iDeák munkatársai és a 11.g médiás diákjai pedig képen és videón is megörökítették a programokat.

Hatalmas köszönet illeti a Deák Gimnáziumért Alapítványt, hiszen az ő anyagi támogatásuk tette lehetővé a Nyelvi Kavalkádon résztvevők megvendégelését és megajándékozását.

Interjúk, élménybeszámoló és képek az iDeák honlapján: https://www.ideak.info/  (Dr. Ótott Noémi tanárnő)

A nyelvi kavalkád előkészítésében 9.-es és 11.-es tanulók is részt vesznek. Én, mint előadó és segítő részt vettem 9. és 11. osztályban is, és a francia nyelvet képviseltem egy osztálytársammal. Az előkészítéskor a deákosok rendezik be a termet, készítik elő a meglepetéseket, finomságokat, illetve mi kísérjük fel az akkor még kissé megszeppent nyolcadikosokat a teremhez. A legtöbb segítő próbálja oldani a feszültséget néhány kedves szóval, pár kérdéssel, olykor pedig választ tudunk adni néhány fontosabb jövőbeli kérdésre is.

Szerintem nagyon fontos az, hogy a leendő 9.-es  deákos és nem deákos tanulók egyaránt megismerjék a nyelveket, és tudjunk nekik adni segítséget, egy lehetőséget, hogy a számukra megfelelő nyelvet választhassák ki. Legyen szó érdeklődésről vagy akár a jövőbeli célok eléréséről. 

Kilencedikben az volt a feladatom az egyik osztálytársammal, hogy tanítsunk a nyolcadikosonak néhány szót, kifejezést. Jó volt látni, hogy szinte mindenki érdeklődő tekintettel, figyelemmel hallgatta és ismételte őket. A többi évhez hasonlóan, akkor is egy érdekes, játékos kvízt töltöttünk ki, amiből még mi, segítők is tanulhattunk új dolgokat.

Idén, már tizenegyedikesként, az elmúlt évek tapasztalatairól beszéltünk, az esetleges kezdeti nehézségekről és azok leküzdéséről, valamint hogy az adott nyelvet ennyi év tanulás után mennyire értjük, beszéljük, használjuk. Természetesen esett néhány szó arról is, hogy a jövőben milyen pluszt nyújthat egy második nyelv ismerete. A kérdőív után pedig megleptük a nyolcadikosokat egy kis ajándékkal és szaloncukorral, a közelgő ünnepre való tekintettel.

Én nagyon szeretek közösségben lenni, új embereket megismerni, velük tanulni valami újat. A nyelvi kavalkádon is kialakult egy jó kis közösség a segítői csapatban, illetve tudtunk új, fontos információkkal is szolgálni a nyolcadikosoknak. 

Kedves leendő nyolcadikosok!

Őszintén ajánlom nektek, hogy amennyiben jövőre is megszervezésre kerül ez az esemény, jelentkezzetek, gyertek el. Ismerjétek meg a nálunk található nyelveket, tanuljatok valami újat, fontosat a jövőtökre nézve, egy kötetlen jellegű eseményen és érezzétek jól magatokat. És persze, aki eljön, üres kézzel nem távozhat: deákos matricával, szaloncukorral és gyönyörű kézműves ajándékokkal készülnek nektek a diákok és a szervező tanárok.

Kedves deákosok, most hozzátok fordulok. Jövőre, év elején érdeklődjetek nyelvtanáraitoknál, vagy a főszervező tanároknál, ha szeretnétek segíteni a nyolcadikosoknak, és szeretnétek jól érezni magatokat egy karácsony előtti összejövetelen. Megjegyezném, hogy aki részt vesz segítőként, szintén nem távozik üres kézzel. A szaktanárok dicsérettel, esetleg egy jó jeggyel jutalmazzák a jelenlétet, lehet 50 órás közösségi szolgálati órákat is bezsebelni, illetve a nyolcadikosoknak szánt ajándékból ti sem maradtok ki. Nem mellesleg az uzsonna érintetlen részeit sem hagyjuk sosem kárba veszni😉 .

Itt, itt, itt, itt, itt, valamint itt nézhetitek meg a videókat.

-Gajdács Lili 11.c

Az interjúkat Szántó Vanda és Jakó Ádám 11. g-s tanulók készítették. A képeket Kecskés Dorottya, az iDeák főszerkesztője készítette.

Hozzászólások
Gajdács Lili Hanna
+ posts