T. T.: Ön szerint azok, akiket végül elítélnek szexuális zaklatás vagy erőszak miatt, méltó büntetést kapnak?
Handcuffed man standing in courtroom
View Stock Photo of Handcuffed Man Standing In Courtroom. Find premium, high-resolution photos at Getty Images.
T. T.: Általánosságban több gyerek vagy felnőtt van az erőszak elszenvedői közt?
Aggressive parent. Father’s shadow yelling on a small child. Child is…
Aggressive parent. Father’s shadow yelling on a small child. Child is in distress.
Sz. Á.: Egy gyerek, aki szexuális zaklatás áldozatává válik, tud felnőtt korában egészséges szexuális életet élni?
T. T.: Egyre többször olvasni arról, hogy nők is követnek el szexuális zaklatást vagy erőszakot.
Róka László: Amire a legegyszerűbb példát találni, az a verbális zaklatás. Mivel közeledünk a társadalmi egyenrangúság felé, egyre több a női vezető, főnök, így sajnos köztük is előfordulnak/előfordulhatnak olyanok, akik visszaélnek a hatalmukkal, és ilyen vagy olyan módon zaklatják a beosztottjaikat, esetleg akár a diákjaikat. Maga a nemi erőszak faramucinak tűnik, de az sem teljesen ritka. Idevenném esetleg azt is, amikor szintén valamilyen módon a hatalmával vagy a társadalmi státuszával visszaélve a nő, úgymond kikényszerít egy szexuális együttlétet a férfiból, akármilyen előnyt ígérve, akár bármilyen retorziót kilátásba helyezve.
Sz. Á.: Hogyha esetleg bárki áldozattá vált, mit tud tenni? Ki(k)hez fordulhatnak segítségért?
Róka László: Ezt két oldalról kell megközelíteni. Először is, a rendőrségen feljelentést kell tenni. Ez nagyon-nagyon nehéz, egyrészt, mert társadalmilag vállalnia kell azt, hogy mi történt vele; másrészt, nyíltan konfrontálódni kell az elkövetővel, ami sokkal-sokkal ijesztőbb és sokkal nehezebb lépés, mint amilyennek ez kívülről tűnik. Ez persze nem arról szól, hogy teszek egy tanúvallomást, egy feljelentést, és csókolom, hanem hosszú hónapokig, vagy akár évekig tartó jogi procedúra elé néz. Ehhez kell a bátorság és kell az erő. Másrészt az is fontos, kinek-kinek milyen családi és milyen baráti kör adatott meg, meg tudja-e találni azokat a bizalmas barátokat, azokat a támogató családtagokat, akik egyrészt elhiszik ezt, hogy megtörtént, különösen olyan helyzetben, ha ismerős vagy családtag az elkövető. Nagyon gyakran annyira tagad a környezet, hogy el sem tudják hinni, hogy ez megtörténhetett. Tehát egyrészt van egy jogi, rendőrségi útja, másrészt személyesen meg kell keresni azokat az embereket, akikre támaszkodhat a barátai, társai közül. Ezek mellé beemelnék egy harmadik tényezőt is, amikor professzionáis segítséget kérhet. Szerencsére Magyarországon egyrészt a kormányhivatalok igazságügyi osztályán is vannak áldozatsegítők, bár megyénként változó, hogy az ember áldozatsegítésében a pszichológia hogyan jelenik meg, másrészt országos alapítványok is működnek, például a Fehér Gyűrű Alapítvány, ami mind-mind az áldozatok segítségére szolgál. A legrosszabb, amit tehet az áldozat, hogy csendben marad és hagyja. Mert akkor kisebb az esélye annak, hogy valaha is feldolgozza a vele történteket, és nagyobb az esélye annak, hogy újra áldozattá válik, akár ugyanaz az ember, vagy másik elkövető által.
A lelki elsősegély a 116-123-as, a gyermek- és ifjúsági telefonszolgálat kék vonala pedig a 116-111-es telefonszámon érhető el. A bántalmazott gyerekek számára létrehozott UNICEF HelpApp letölthető ezen az oldalon. A Fehér Gyűrű Alapítvány honlapja ezen a linken tekinthető meg.